Povinné ručení je zákonem daná povinnost pro každého vlastníka motorového vozidla, které je provozováno na pozemní komunikaci. Funguje jako ochrana v případě dopravní nehody pro druhou zúčastněnou stranu. Když chcete přejít k jiné pojišťovně a změnit pojistku, nemůžete to udělat, kdy vás napadne. Musíte se totiž řídit hned několika pravidly.

Nejsnadnější je zrušení povinného ručení při převodu vlastníka

Kdykoliv a okamžitě zrušíte povinné ručení jen tehdy, když prodáváte motorové vozidlo nové osobě. V takovém případě zaniká ihned po převodu. O změně vlastníka musíte informovat svou pojišťovnu. Někdy stačí, když pošlete e-mail se všemi důležitými dokumenty (kupní smlouva pod.), jindy musíte přímo zajít na pojišťovnu. Podobně se postupuje při likvidaci vozu. V tomto případě stačí na pojišťovnu poslat dokument o provedení likvidace.

Auto

Výpověď smlouvy ke konci pojistného období

Když vám stávající pojišťovna nevyhovuje a narazili jste na výhodnější nabídku, můžete od smlouvy odstoupit. Je to možné udělat jen v době před koncem pojistného období. V takovém případě musíte podat oficiální žádost na pojišťovnu. Výpověď povinného ručení musíte podat maximálně 6 týdnů před ukončením pojistného období písemnou formou nebo zajděte přímo na pobočku. Pamatujte, že žádost o zrušení smí podat jen vlastník vozidla, případně osoba, která má plnou moc od vlastníka.

Pozor – mezi řidiči koluje mýtus, že stačí přestat platit a pojistka také zanikne. Je sice pravda, že pojištění nebude plnit svou funkci, jenže na druhou stranu: pojišťovna bude chtít své peníze až do doby než podáte oficiální žádost.

Jak si zařídit nové a co nejvýhodnější?

V první řadě se vyplatí navštívit pneuservis Brno, který zkontroluje stav vašeho vozu a odhadne jeho cenu. Dále si udělejte srovnání nabídek. Neřiďte se jen konečnou cenou pojistky, zajímat vám musí výše limitů (ideálně si dejte ty nejvyšší) a obsah pojistky. Sledujte, jestli zahrnuje také pojištění skel, střetu se zvěří apod.