Nikdy nás nebavilo spát v luxusních hotelích, být omezení přísnými pravidly, přesnými časy snídaně a možnostmi výjezdů. A nelákaly nás ani poznávací zájezdy, kdy musíte být v ten a ten čas tam a tam. A tak jsme si půjčili karavan. A stali se pány svého času.

Když jsme letos plánovali dovolenou, chtěli jsme změnu. Poznat nová místa, najíst se v dobrých hospůdkách, poznat spoustu nového. Ale hledat každý den nový penzion nebo kemp na přespání? Být vázaní dobou ubytování? Pokaždé si zvykat na jinou postel? A tak jsme se rozhodli – pojedeme na vlastní pěst a tak, jak se nám zrovna zalíbí. Zaujala nás blízká půjčovna karavanů a bez dlouhého otálení jsme tam zajeli, vybrali si pěkný malý karavan a vyrazili na dva týdny jen tak, kam nás to zrovna táhlo. A byla to naše nejhezčí dovolená.

Na cestě

Najednou jsem si připadal jako Jack Kerouac v jeho slavném románu – jel jsem, kam se mi zrovna zamanulo, zastavili jsme u zajímavého zámku, muzea, vyhlídky nebo rybníka. Naše dovolená byla plná koupání, poznávání nových míst a lidí. Nemuseli jsme každý večer shánět ubytování – měli jsme najednou svou postel, ve které se spalo jako v bavlnce. Vstávali jsme, kdy se nám zachtělo. Jeli dlouho do noci nebo už v poledne zastavili u jezera a zůstali tam třeba dva dny. Zkrátka dovolená snů, kterou jsem si užil já i moje manželka. A když jsme měli dost těch věčných restauračních blafů? Žena nelenila, nakoupila v obchoďáku a přímo v karavanu uvařila výborný gulášek. Prostě paráda.

Už se zase těšíme

Bylo to tak úžasně strávených 14 dní, že když jsme karavan vraceli do půjčovny obytných přívěsů, říkali jsme si, že brzy musíme vyrazit zase. To, nad čím by se jiní zhrozili, nás naprosto dostalo. A už plánujeme další dlouhou cestu, ideálně někam v létě do zahraničí. Spočítali jsme si, kolik ušetříme za ubytování, stravu a všechno kolem a přitom můžeme projet třeba půl Řecka a všechno vidět a poznat bez omezování cestovní kanceláří. To je jako sen.

Spolehlivost a kvalita

Karavan

Karavan

Jako nováček jsem nevěděl, jaký karavan je nejlepší. Teď už si budu vybírat hlavně mezi značkami Knaus, Wilk nebo Weinsberg. Vím, že nabízejí kvalitu a spolehlivost, auto nás nikde nenechá, je servisované a v naprostém pořádku. Nemluvě o komfortu, který se skrývá uvnitř. Je tam spousta úložných prostor, pohodlně se tam spí a ve špatném počasí se uvnitř dá prostě sedět nebo ležet, číst si, povídat si nebo třeba hrát žolíky. Člověk je tam svým pánem a nerozhodí ho naprosto nic. Abych pravdu řekl, po těch dvou týdnech jsem se v karavanu cítil skoro jako doma. A mít na to, tak si ho možná i koupím. Ale zatím je pro nás levnějším řešením půjčit si ho. A hodláme to dělat co nejčastěji.