Vlastnit dnes automobil, to není jen tak. Dopřáváte mu ovšem vše, co si zaslouží?

S automobilem to je v podstatě stejné jako s námi samotnými. Dostane-li se mu patřičné péče a budete-li dbát na prevenci, bude vám dlouho a dobře sloužit. O jakou péči se jedná?

Měřte hladinu oleje i tlak v pneumatikách

Ve svém vozidle byste měli pravidelně (každých 2 000 kilometrů) měřit hladinu motorového oleje a v případě nutnosti jej samozřejmě doplnit. Nízká hladina oleje může způsobit vážné poškození motoru. Dalším nezbytným úkonem, který byste měli správně činit před každou jízdou, jak vás učili v autoškole, je měření tlaku pneumatik, který by se měl pohybovat okolo 2,3 baru. Nadhuštění i podhuštění snižuje životnost pneumatiky.

Podhuštění pneumatik

Kontrolujte kotouče i brzdové destičky

Brzdy za všech okolností musí sloužit na plných sto procent. Pravidelné kontrole by měly podléhat kotouče i brzdové destičky. Doplňovat pak samozřejmě musíte veškeré kapaliny ve vozidle, tedy brzdovou i chladící. Nezbytné je i ochlazování turdbodmychala (pokud jej máte) a v neposlední řadě i patřičná očista vašeho vozidla. Interiéru i exteriéru. Víte třeba, že lak vozu může poškodit i padající listí ze stromů?

Nezanedbávejte pravidelné servisní prohlídky

Stejně jako my (tedy alespoň ti vzornější z nás) chodí na pravidelné prohlídky, vozidlům se doporučuje alespoň jednou za dva roky dopřát prohlídku servisní. V autoservisu pak vše potřebné provedou za vás. Vymění filtry, olej, celkově zkontrolují technický stav vozidla a odstraní jeho nedostatky. S pravidelnými prohlídkami pak máte jistotu, že vás vozidlo nenechá ve štychu v plném provozu na dálnici, což se občas u vozů staršího data stává. Některé poruchy se zkrátka projeví jen jednou.

Výměnu čelního autoskla přenechte profesionálům

Bez služeb autoservisu se samozřejmě neobejdete při větších zásazích na vozidle, jako je například výměna čelního autoskla. Tu v každém případě svěřte profesionálům (na internetu hledejte pod odkazem autosklo Ostrava). Pro tento případ byste se také měli připojistit. Většina základních havarijních pojistek poškození předního skla nehradí.

Plnění klimatizace a výměna vzduchového filtru

Profesionálním autoservisům byste měli přenechat i další úkony, jako jsou plnění klimatizace a výměna vzduchového filtru v motoru. Většina kvalitních autoservisů vám navíc po dobu trvání servisní prohlídky, která se někdy může protáhnout na celý den, poskytne náhradní vozidlo. Ve frýdlantském Beskyd servisu vám dokonce ochotně zapůjčí i dodávku (půjčovna dodávek Ostrava).