Už od prvních hodin fyziky víme, že spalovací motor vyžaduje kromě paliva i další tekutiny. Nezbytnou výbavou je motorový olej, který chrání třecí plochy před přímým kontaktem a opotřebením. Jak vybrat správný olej do auta? Jak snížit spotřebu paliva a opotřebení motoru? A je vůbec možné, aby auto jelo bez oleje úplně?

Motorový olej a jeho význam

Jakmile uvedete spalovací motor do chodu, rozběhne se složitý mechanismus součástek, které do sebe přesně zapadají a navzájem se dotýkají. A tady je třeba motorový olej. Třecí plochy musí klouzat, aby nedošlo k jejich opotřebení a aby zůstaly v chodu. Motorový olej cirkuluje přes ventily, klikovou hřídel a kluzná ložiska. Olej do auta je ochranou před suchým třením, přehřátím a korozí.

Cirkulací přes olejový filtr se z motoru odvádí nečistoty vzniklé spalováním. Olejový filtr se časem zanáší, zhoršuje se kvalita motorového oleje a část oleje je provozem spotřebována.

Obecně se výměna motorového oleje doporučuje po patnácti tisících kilometrech, ale záleží na podmínkách provozu vozidla.

Pravidelně motorový olej kontrolujte

Nečekejte až do rozsvícení kontrolky stavu motorového oleje. Olej do auta je třeba zkontrolovat mnohem častěji, zejména v případě, kdy provozujete auto ve městě a na kratší vzdálenosti. Pro zkontrolování stavu hladiny je k dispozici měrka s ryskou. Motor může poškodit nedostatek motorového oleje, ale stejně tak i jeho přebytek.

Na nutnou výměnu oleje vás upozorní i vaše smysly. Potřeba nového oleje je slyšet, vidět na kouři a zároveň i cítit.

Jaký je doporučený postup, jestliže se v autě rozsvítí kontrolka oleje? Okamžitě vyřadit a zastavit. Doporučuje se vozit vždy s sebou alespoň jeden litr oleje pro případ náhlých potíží. I krátká jízda se svítící kontrolkou oleje představuje hazard a obrovskou škodu na motoru.

Foto

Vybíráme motorový olej

Výběr motorového oleje vám výrobce značně usnadnil. Nedoporučí sice konkrétní značku, ale v příručce k vozu budete mít uvedenou výkonnostní a viskozitní specifikaci. Je možné zakoupit si i vyšší výkonnostní úroveň, ale efekt bude příliš malý.

Základním pravidlem je nikdy nemíchat minerální a syntetické oleje. Minerální oleje jsou méně rafinované, syntetické oleje jsou dražší a mají delší životnost. Pro lepší vlastnosti se přidávají aditiva do oleje. Může to být zinek, titan, fosfor a řada dalších. Aditiva do oleje zlepšují čistící a mazací vlastnosti oleje do auta.

Jde to i bez oleje?

Věděli jste, že existuje revoluční suspenze, která sníží opotřebení, spotřebu paliva i oleje? A navíc dokáže potlačit produkci emisí a zvýšit výkon motoru.

Testy odhalily neuvěřitelný výsledek. Motor ošetřený speciální přísadou byl schopen ujet desítky kilometrů i bez oleje, a to bez jakýchkoliv známek poškození. Přípravek vytvořil na kluzných plochách ochrannou vrstvu a řidič by bez problémů ujel vzdálenost i do servisu v jiném městě.

Suspenzi můžete použít pro jakýkoliv čtyřdobý motor a je možné jej mísit se všemi typy motorových olejů.