Čeká vás přepis automobilu na jinou osobu a vy tápete, co je všechno k tomu potřeba? Nemusíte mít žádné obavy, v následujících řádcích se dozvíte vše podstatné.

Proces je rychlý a jednoduchý

Velice dobrá zpráva pro začátek je, že se vozidlo od 1. 1. 2016 přepisuje rovnou na nového majitele. Jedinou podmínkou je dodržení 10denní stanovené lhůty. Další potěšující informací je fakt, že u přepisu vozidla na úřadě nemusí být kupující osobně. Všechno vyřeší úředně ověřená plná moc k přepisu vozidla. Poté stačí navštívit příslušný obecní úřad s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště prodávajícího.

přepis vozidla

Jaké doklady budete potřebovat?

Při přepisu vozidla se neobejdete bez občanského průkazu, dokladu o pojištění vozidla neboli zelené karty a protokolu o evidenční kontrole. Ten nesmí být starší 30 dnů. Dále je to technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Na závěr předložíte vyplněnou žádost a uhradíte správní poplatek ve výši 800 Kč.

Kdy uzavřít pojištění?

Zákonné pojištění vozidel je povinen uzavřít každý, kdo vlastní motorové vozidlo. A jak již bylo zmíněno výše, je nutné ho mít uzavřené v den přepisu vozidla. Záleží na domluvě mezi kupujícím a prodávajícím, aby vozidlo nebylo pojištěné duplicitně. Běžnou praxí je, že se při prodeji původní pojištění zruší a kupující si zřídí pojistku novou.

Nechte si poradit

Na trhu se nachází desítky pojišťoven s nabídkou povinného ručení. Jak si vybrat to nejlepší? S tím vám pomohou internetové srovnávače. Díky nim nezaplatíte za povinné ručení víc, než musíte. Získáte ucelený přehled o nabídkách jednotlivých pojišťoven. Během pár minut se dozvíte výši budoucí pojistky a rozsah krytí. Obecně se doporučuje každý rok srovnání mezi pojišťovnami opakovat, abyste zjistili vaši aktuální cenu pojistky a její případné zvýhodnění.