Opel Vectra je jak v Evropě, tak po celém světě nesmírně známé auto, které se v prodeji drželo velmi dobrých dvacet let, konkrétně v letech 1988 – 2008. Opel Vectra se ale neprodával pouze pod touto značkou, takže pokud jste zahlédli názvy jako například Vauxhall Vectra, Holden Vectra, nebo dokonce Chevrolet Vectra, jedná se vždy o tento vůz a jeho přizpůsobení pro jiný trh. Co se týče základních údajů, tak Opel Vectra je velký rodinný vůz, který v již zmíněném roce 1988 nahradil v prodeji starší Asconu a on sám byl později nahrazen Insigniou. Jeho prodejní úspěch je opravdu velký, když brázdí například silnice v Jižní Americe, Austrálii, ale i na Novém Zélandu.

Opel Vectra A

Označení Opel Vectra A jednoduše symbolizuje první generaci tohoto vozu, která se prodávala do roku 1995. Určitě jí budete znát, protože u nás jsou těchto modelů doslova plné silnice. Vůbec první Opel Vectra, který vyjel z továrny, byl pětidvéřový hatchback, nicméně postupně se mnohem populárnějšími staly čtyřdveřové sedany. Asi největším plusem této staré Vectry, který stál za jejím velkým prodejem, byly nesmírně kvalitní tlumiče, které byly na svou dobu velmi pokročilé a přesahovaly rámec této třídy. Dodáván byl Opel Vectra samozřejmě s manuální převodovkou, náhonem na přední, nebo na všechna kola a v roce 1992 si prošel faceliftem. Co se týče motorů, tak Opel Vectra A nabízel buď dva dieselové motory s objemem 1.7l, nebo sedm benzinových od objemu 1.4l až po 2.5l s výkonem 168 koní.

Opel Vectra B

Opel Vectra druhé generace přišel na trh v roce 1995 a byl vůbec prvním modelem, který se prodával i ve verzi kombi. Například v Británii šel do prodeje pod názvem Cavalier, takže byl vyráběn i s řízením na pravé straně a poprvé se také Opel Vectra prosadil ve světě, konkrétně v Austrálii, ale i v Turecku, Egyptě, Brazílii atd. Ohledně rozdílů oproti minulé verzi, tak logicky bylo vylepšeno a z pohledu designu lehce změněno celé tělo vozu a uvedeno bylo pár sportovních limitovaných edicí. Pokud se podíváme na motory, žádná výrazná změna kromě zmíněných omezených edic motorů pro sportovní verze.

Opel Vectra C

Poslední generace tohoto vozu, která se prodávala od roku 2002 do roku 2008, vcelku dobře završila úspěšnou „kariéru“, kterou Opel Vectra měl, i když je pravda, že tato poslední série se prodejností svým předchůdcům nevyrovnala. Motory byly výrazně vylepšeny a směřovány intenzivně na lepší výkon a po faceliftu v roce 2005 dokonce Opel Vectra obdržel třílitrový diesel s výkonem 184 koní. Se vším výrazně pomohl Saab, který pro tuto poslední modelovou řadu dodával motory.