Opel Zafira je klasické kompaktní MPV, které můžeme porovnávat například se Scénicem apod. Jako všechny vozy Opel, tak i tento je ve světě prodáván pod značkami jako Vauxhall, Chevrolet atd., nicméně je zajímavé, že jako jeden z mála je prodáván i v Japonsku, za což může Suzuki. Poprvé se Opel Zafira objevil na trhu v roce 1999 a od té doby je stále v prodeji a nutno dodat, že s velkým úspěchem. Hned v úvodu bych rád zmínil zajímavý systém, který za úspěchem stojí, a který inženýři Opelu nazvali Flex 7. Opel Zafira má totiž tři řady sedadel a právě tato „vychytávka“ vám umožní zasunout případně třetí řadu úplně do podlahy a získat místo pro váš náklad. Dnes už je to sice samozřejmost i u menších SUV, nicméně v roce 1999 to byla velká novinka.

Opel Zafira první generace

Je to neuvěřitelné, ale první Opel Zafira se prodával ve světě pod celkem šesti názvy a brázdí například i silnice v Malajsii, kam byl samotným výrobcem směřován. Jak už bylo řečeno v úvodu, vyroben byl tento Opel Zafira v roce 1999 a jeho prodej byl ukončen v roce 2005. Další zajímavostí je, že karosérii tohoto vozu si v GM vypůjčili na postavení konceptu vodíkového auta. Když se zaměříme na motory, tak většinu si jich Opel Zafira A, jak sám výrobce první generaci označuje, vypůjčil z Astry. Byly tu klasické benzinové motory od objemů 1.6l, ale i dvoulitrové diesely. Určitě stojí za to vyzdvihnout dva zajímavé motory. V první řadě je to CNG motor, tedy ten, který jezdí na zemní plyn, a pak bylo také možně vybavit toto MPV motorem v 200 koňmi, který byl normálně používán pouze u sportovních verzí ostatních modelů výrobce. Nabídka byla sice vcelku dobrá, na druhou stranu Opel Zafira měl vždy problémy s hospodárností, když většina motorů měla spotřebu nad 10 litrů na sto kilometrů.

Opel Zafira druhá generace

Opel Zafira B debutoval v roce 2004, ale do prodeje šel až o rok později. Je postaven na základě Opelu Astra, což poznáte už na první pohled. Právě tento Opel Zafira se prosadil v Japonsku a uveden byl s velkým úspěchem i na trhy v Singapuru a Chile. V roce 2006 byl Opel Zafira desátým nejprodávanějším vozem v Británii a s malými odchylkami lze říct, že po celé západní Evropě. Stejně jako jeho předchůdce nabízí pouze manuální převodovky a vcelku podobné motory, k čemuž se Opel sám přiznal, že je pouze převzal. Na druhou stranu jsou tu některé změny; například dieselové motory měly zvětšené objemy a kvalitnější systém vstřikování, který dodal Fiat, a sportovní motor, který byl zmíněn už u Opel Zafira A, byl vylepšen na 240 koní. Na závěr dodám, že Opel Zafira B bude v průběhu roku 2011 nahrazen další generací tohoto vozu a to konkrétně hned poté, co se objeví nová Astra.