Když potřebujete spolehlivý vůz, je nejlepší koupit si nový. Jenže to si nemůže dovolit každý, takže možná i vy přistoupíte k nákupu ojetiny. Pokud ano, budete muset řešit přepis ze starého majitele na vás. Naštěstí se v této oblasti legislativa pohnula dopředu a přepsání vozu už není plné úředních kliček. Vše vyřídíte během jedné návštěvy. Co musíte mít připraveno? A jaké se nabízí řešení, když pro vás přece jen ojetina není to pravé ořechové?

Jako kupující na úřad vlastně ani nemusíte, stačí plná moc k přepisu vozidla

Přepis vozidla se už naštěstí řeší jen na jednom místě a stačí jedna návštěva úřadu. Vše se odehrává na registru vozidel a hlavní osobou v celém jednání je prodávající. Ten musí navštívit registr vozidel příslušný k jeho bydlišti. Kvůli tomu může vzniknout problém, že kupující to bude mít na úřad daleko a možnou koupi by si právě kvůli tomu mohl rozmyslet. Vše se dá velmi elegantně vyřešit, protože na úřad může dojít jen samotný prodávající. Je ale nutné, aby byla sepsána plná moc k přepisu vozidla ze strany kupujícího. Skrze ni prodávající získává pravomoc jednat za oba účastníky řízení, a tak jednoduše celý přepis vyřídit. Je důležité, aby na plné moci byl úředně ověřený podpis. Nezapomeňte také uvést, k jakým úkonům prodávajícího zplnomocňujete. K přepisu je dále potřeba mít tyto dokumenty:   kupní smlouvu, zelenou kartu, vyplněnou Přihlášku k registraci automobilu do registru, velký i malý technický průkaz a protokol o evidenční kontrole.

přepis vozidla

Když se vám nákup ojetiny nejeví jako nejlepší nápad

Váháte, zda si ojetinu vůbec pořídit? Jenže potřebujete jezdit a také nemáte peníze na nový vůz? Jako řešení se nabízí operativní leasing. Funguje na jednoduchém principu – platíte vlastně za pronájem nového vozu. Oblíbený je hlavně operativní leasing Audi, BMW nebo Mercedes.

Myslete na nejhorší!

Na závěr už jen jedna rada: nezáleží na tom, jestli jezdíte v ojetině nebo v luxusním novém voze. Vždy se vyplatí myslet na nehorší a mít sjednané řádné pojištění, v ideálním případě by to měly být povinné ručení i havarijní pojištění.